szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Moszkva az António Guterres ENSZ-főtitkárnak címzett üzenetben azt kezdeményezte, hogy a világszervezet követelje a tagállamoktól a világjárványra adott válaszadást megnehezítő valamennyi büntetőintézkedés azonnali feloldását.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az újabb kérés az után érkezett New Yorkba, hogy Oroszország, Kína, Szíria, Irán, Észak-Korea, Venezuela, Nicaragua és Kuba néhány nappal ezelőtt olyan levelet küldött Guterresnek, amelyben az egyes országok az ellenük életben lévő szankciók feloldását követelték.

Guterres egyébként a hét első felében már közzétett egy olyan felhívást, amelyben azt hangsúlyozta, a világ országainak fel kell függeszteniük a különféle büntetőintézkedéseket, hogy lehetővé váljon az élelmiszerek, valamint a Covid19-járvány elleni küzdelemhez szükséges orvosi felszerelések és gyógyszerek szabad forgalma. „A szolidaritás ideje van, nem pedig a kizárásé” – magyarázta a portugál politikus.

Miközben több amerikai demokrata politikus is azt kérte Trumptól, hogy enyhítse az amerikai szankciókat a koronavírussal harcoló országok ellen, Ukrajna az Oroszország elleni büntetőintézkedések fenntartása mellett érvelt. „A szankciók továbbra is fontos eszköznek számítanak a nemzetközi jog tiszteletben tartásának kikényszerítésére” – mondta Ukrajna ESZ-nagykövete. Oroszország ellen részben azért vezettek be szankciókat a nyugati államok, mert 2014-ben Moszkva magához csatolta az Ukrajnához tartozó Krím félszigetet.